خانه / آخرین نوشته ها / همایش ایدز در کرج برگزار شد: آزمایش و درمان ایدز رایگان و نتیجه آن محرمانه است

همایش ایدز در کرج برگزار شد: آزمایش و درمان ایدز رایگان و نتیجه آن محرمانه است

آیین باور – ویژه برنامه و همایش “من آزمایش می دهم” با رویکرد آموزشی و بررسی موقعیت کنونی بیماری عفونی ایدز در ایران،صبح امروز دوشنبه در سالن میلاد برگزار شد.

برنامه جهانى ٩٠، ٩٠، ٩٠ در ارتباط با ایدز، چندسالی است در کشور یگیری می شود. پیرو این برنامه تا سال ۲۰۲۰ باید ۹۰ درصد افراد مبتلا به ایدز شناسایی شوند و ۹۰ درصد موارد شناسایی شده نیز تحت مراقبت و درمان قرار بگیرند و ۹۰ درصد کسانی که تحت درمان هستند تکثیر ویروس در بدن آن‌ها به حدی کاهش پیدا کند که قابلیت انتقال نداشته باشند.

تا سال ٢٠٣٠ باید ۹۵ درصد موارد شناسایی شوند و ۹۵ درصد موارد شناسایی شده تحت مراقبت و درمان قرار بگیرند و ۹۵ درصد نیز قابلیت انتقال نداشته باشند.

بر اساس نظام جامع مدیریت داده های الکترونیک اچ آی وی کشور تا پایان سال ۱۳۹۶ مجموعاً ۳۷۶۵۰ نفر مبتلا به اچ آی وی شناسایی، ثبت و گزارش شده است که ۸۳ درصد آنان را مردان و ۱۷درصد را زنان تشکیل می دهند و ۵۱ درصد موارد ثبت شده در گروه سنی ۲۱ تا ۳۵ سال هستند.

بر اساس این نظام گزارش دهی از کل موارد شناخته شده تعداد ۱۳۲۹۳ نفر فوت ثبت شده است و ۱۵۲۷۸ نفر نیز ، وارد مرحله ایدز( اچ آی وی پیشرفته) شده اند.

در این برنامه دکتر مصلایی با اشاره به آمار مبتلایان ایدز در دنیا گفت: تا سال ۲۰۱۶ حدود ۳۶.۷ میلیون نفر به اچ آی وی مبتلا شده‌اند که از این جمعیت ۳۴.۵ میلیون نفر را بالغین و ۲.۱ میلیون نفر مبتلایان به ایدز را کودکان زیر ۱۵ سال تشکیل مى دهند و از شروع اپیدمی ایدز تا پایان سال ۲۰۱۶ حدود ۳۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری یا عوارض آن جان خود را از دست دادند.

وی افزود: در طی سی سال  پس از شناخت این بیماری ،تغیراتی در تعریف آن بوجود آمده که HIV را یک بیماری عفونی قابل کنترل می داندو اعلام می کند ویروس HIV با ایدز فرق دارد. اگر به موقع دخالت، تشخیصی و درمان انجام شود هرگز به ایدز تبدیل نخواهد شد.

دکتر مصلایی با یادآوری این مطلب که اگرچه درمان قطعی برای این بیماری عفونی وجود ندارد،درمان های کنترلی شناخته شده در کشور ما نیز وجود دارد.
وی تاکید کرد: تنها مخزن ویروس این بیماری بدن انسان بوده و استفاده سرنگ‌مشترک و روابط جنسی محافظت نشده عامل آن است.این بیماری عفونی و مسری است از لحظه ورود ویروس تا پایان عمر قابل سرایت است و هرچه بار یا لود بیشتری داشته باشد قدرت سرایت بیشتری دارد.

وی گفت: درمان به موقع اثر کاهش بار با لود را به همراه دارد و سرایت را تضعیف می کند . از محورهای اصلی هفته ایدز در ایران آموزش تشخیص و پیگیری است، زیرا تشخیص کنترل را در بر دارد و ازسرعت چرخه سرایت جلوگیری می کند.

وی با اشاره به اینکه در کشور های توسعه یافته طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ طول عمر خانم های مبتلا تا ۸۸ سال و آقایان به ۸۲ سال عمرمفیددارند گفت: متاسقانه در کشورهای توسعه نیافته از هر ۵ نفر تنهنا ۲ نفر دسترسی به تشخیص و پیشگیری دارندو طبیعی است طول عمر کوتاه تری خواهند داشت .

وی بااشارهه به دیگر راه های ابتلا به این بیماری گفت: در امکان سرایت ایدز، تزریق خون بسیار مهم است که خوشبختانه این مورد در ایران صفر است . اما تزریق مشترک و دفعات استفاده از سرنگ در انتقال نقش دارد بسیار مهمی دارد که باید به آن توجه کرد. راه دیگر انتقال از مادر به کودک است که در دوران بارداری زایمان و شیر دهی کودک مبتلا می شود. راه درگیری اتفاقی برای پزشکان هم زیاد است.

خوب است بدانید افزایش مرگ و میر ناشى از ایدز در منطقه مدیترانه شرقی به گونه ای بوده است که در  سال ٢٠٠۵ حدود ١.٩ میلیون نفر جان خود را به دلیل ایدز از دست دادند اما در سال ٢٠١۶ این میزان به یک میلیون نفر رسید که شاهد کاهش ۴۵ درصدى مرگ و میر ناشى از ایدز بودیم اما در منطقه مدینرانه شرقى مرگ و میر ناشى از ایدز ۱۹ درصد افزایش داشته است اما این در حالى است که دنیا به سمت کنترل این بیماری می‌رود.

در سال ۲۰۱۰ تعداد ۷.۷ میلیون نفر و در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۷.۱ میلیون نفر و در سال ۲۰۱۶ ۱۹.۵ میلیون نفر به درمان ایدز دسترسی داشتند.

 

کاهش آمار انتقال ایدز از راه اعتیاد در ایران

رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت سال گذشته در کرج با اشاره به سیر صعودى انتقال ایدز از راه جنسى گفته بود: انتقال ایدز از راه رابطه جنسی در کشور در حال افزایش است و کارهایی که در زندان‌ها و جاهای دیگر در زمینه کاهش ابتلا از طریق سرنگ آلوده انجام شد، موفقیت آمیز بوده است و شاهد کاهش انتقال ایدز از راه اعتیاد و افزایش انتقال از طریق رابطه جنسی هستیم و سال گذشته آمار ابتلا به ایدز از راه اعتیاد و رابطه جنسى یکسان بوده است.

وى ادامه داد: حق سلامتی برای افراد مبتلا به HIV و ایدز شامل مواردی مثل تصمیم گیری در مورد سلامتی خود، پیشگیری و درمان با توام با احترام و بدون تبعیض است.بسیارى از افراد مبتلا بهHIV یا ایدز به دلیل عوامل متفاوتى که ناشی از انگ و تبعیض است ممکن است از وضعیت ابتلای خود اطلاعی نداشته باشند و در مراحل اولیه بیمارى شناخته نشوند.

وى با تاکید بر لزوم افزایش آگاهى بخشى‌ها در زمینه بیمارى ایدز عنوان کرد: در زمینه اچ ای وی و راه‌های پیشگیری از آن باید اطلاع رسانی گسترده در جامعه انجام شود و رسانه ها و دستگاه هاى مختلف در این زمینه تلاش کنند.

وی گفت: وزارت کشور نقش کلیدی و حمایت کننده‌اى در هماهنگی و تشکیل کارگروه‌های استانی و قرار دادن برنامه کنترل ایدز در اعتبارات آسیب‌های اجتماعی وزارت بهداشت و سایر سازمان‌ها دارد همچنین در این زمینه صدا و سیما، سازمان زندان ها و سازمان هاى مردم نهاد نیز تاثیر بسزایى دارند.

 

 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

پلمپ آشکده و رستوران متخلف در جاده کرج – چالوس

یک رستوران و یک آشکده در محور کرج-چالوس در گشت ویژه طرح ضیافت بعلت عدم …

در هفته گردشگری و ایران شناسی؛ استاندارالبرز خواستاراولویت رونق گردشگری شد

آیین باور – توسعه و رونق گردشگری استان در اولویت خواسته استاندار از مسئولین قرار …

دیدگاهتان را بنویسید