خانه / آخرین نوشته ها / پاییز به کجا برویم ؟ایران رنگارنگ و خیس و زیباست

پاییز به کجا برویم ؟ایران رنگارنگ و خیس و زیباست

آیین باور – پاییز رنگستان عشق و شور است . خیس است و تر باید که از غذاهای گرم و خشک لذت ببری. روح تو نیز طبیعت گرم و خشک را بیشتر پذیرا می شود. شوق چرخیدن در رنگ ها و بوهای طبیعی، لذت تجربه خیسی کاه گل و خشش برگ زیر پا ، سفرهای پاییزی را بیشتر به سمت طبیعت گردی می برد، هر چند شهرهای تاریخی نیز طرفداران خاص خودش را دارد. کویرنوردی به دلیل خنک شدن هوا و جنگل نوردی به دلیل رنگ آمیزی برگ درختان هم طرفداران زیادی دارد.

می توانید در جهت شمال به سمت یوش بروید . زادگاه نیما. مقصد را فراموش کن از راه لذت ببر .  دنیایی متفاوت، جاده‌ای کوهستانی و آسفالت ، پر از تپه، دره، درخت و روستاهایی با بام‌های شیروانی .

در همان جهت شمال کشور ،ییلاق اولسبلنگاه منطقه‌ای در ارتفاعات ماسال در مسیر راه خلخال که وجه تسمیه نامش از دو بخش اولسا و بلنگاه تشکیل شده و به معنای جایگاه بلندی است که درخت ممرز می‌روید، برای سفر پاییزی دونفره فوق‌العاده است. در فاصله ۳۰ کیلومتری ماسال، به جایی می رسید با کلبه های چوبی و زیبا که وقتی، درب چوبی انتهای کلبه را که باز می‌کنید جنگل در ارتفاع کم اما به گستره شرق تا غرب تابلوی نقاشی زنده‌ای را ترسیم می‌کند.

در مسیر جنوب می توانید به میبد بروید. نارین قلعه، برج کبوتر و کاروانسراهای مختلف همگی از جاذبه‌های قابل توجه این شهر هستند که تماشای آنها در پاییز حتما دلچسب خواهد بود.

جندق را می شناسی ؟ به جندق سفر کن کویری جدید ببین حیف است که در پاییز کویر را تجربه نکنید. از توابع شهرستان خور است که در ۳۵۰ کیلومتری شمال شرقی اصفهان قرار دارد. از شمال به کویر بزرگ، از غرب به کویر ریگ جن و سلسله کوه‌های جندق، از جنوب به بیابان‌های اطراف خور و از شرق به حاشیه جنوبی دشت کویر محدود می‌شود. شهری کویری که آسمانش منجم‌ها و علاقه‌‌مندان به ستاره‌‌شناسی را به خود جذب می‌کند.

دریا را پیشنهاد نمی کنم اما آب گرم لاویج جذابیت خودش را دارد.  لاویج یکی از دهستان های شهر چمستان نور در استان مازندران می باشد که در پای سلسله جبال البرز قرار دارد و دارای موقعیت پای کوهی است. روستای ییلاقی لاویج در ۱۸ کیلومتری جنوب چمستان در میان دره های جنگلی و زیبای البرز قرار دارد. این آب ‌گرم دارای املاح معدنی و گوگردهای فراوانی است که برای امراض پوستی و دردهای مفصلی، کمردرد، پادرد و مهم ‌تر از همه برای تمدد اعصاب بسیار مفید است. از آبگرم‌ های معروف آن آبگرم بیبنو و شفل را می‌ توان نام برد که هرکدام خواص مخصوص به خود را دارند که بسیار مورد توجه هستند و هر در انتها باید بگوییم که هر کدام از این آب گرم‌ ها امکانات قابل قبول و بهداشتی مثل دوش، استخر و وان را در خود دارند.

جزیره ی زیبای کیش یکی از جاهای دیدنی و مناطق گردشگری هرمزگان می باشد، که به دلیل آب و هوای گرم و رطوبت بسیار بالا بهترین زمان سفر به آن پاییز و زمستان است.منظره سرسبز جزیره در بهار و تابستان در فصل پاییز کم کم به سوی رنگ نارنجی و زرد می رود و فضایی رویایی و بسی دلچب را پدید می آورد.

شروع فصل پاییز در جزیره های جنوبی به معنای رونق بازار ها و سفر می باشد، آب و هوای بسیار گرم و مرطوب در فصل تابستان هرگونه فعالیتی را مختل گرده و با آغاز فصل پاییز این فعالیت باز از سر گرفته می شود.مهمترین بخش سفر به جزیره ی قشم خرید در مراکز تجاری بزرگ این جزیره می باشد و نکته قابل توجه این است که در زمان فصل گرما اجناس و قیمت هایشان کاهش بسیاری داشته و بسیاری از مغازه دار ها در فل گرما به این جزیره سفر کرده و مغازه های خود را پر می کنند.

شهر طبس یکی از شهرهای زیبای ایران است و در کنار بیابان لوت قرار گرفته و نامش برگرفته از کلمه تب به معنای حرارت و داغی است، به همین دیلیل در روزهای سرد زمستانی آفتاب گرم این منطقه بسیار دلچسب می باشد و یکی از بهترین مقصد های سفر در پاییز است.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

پلمپ آشکده و رستوران متخلف در جاده کرج – چالوس

یک رستوران و یک آشکده در محور کرج-چالوس در گشت ویژه طرح ضیافت بعلت عدم …

در هفته گردشگری و ایران شناسی؛ استاندارالبرز خواستاراولویت رونق گردشگری شد

آیین باور – توسعه و رونق گردشگری استان در اولویت خواسته استاندار از مسئولین قرار …

دیدگاهتان را بنویسید