خانه / آخرین نوشته ها / رئیس کل دادگستری البرز: 86 درصد خدمات و امکانات استان الکترونیک است

رئیس کل دادگستری البرز: 86 درصد خدمات و امکانات استان الکترونیک است

آیین باور – احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز در آیین افتتاح ساختمان شورای حل اختلاف فردیس که با حضور حجت الاسلام و المسلمین احمدی میانجی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس شوراهای حل اختلاف کشور برگزار شد با ارائه گزارشی از وضعیت شورای حل اختلاف استان البرز گفت: استان دارای 98 شعبه است که از این تعداد 92 شعبه شهری و 6 شعبه روستایی است؛ از تعداد کل شعب شهری 79 شعبه به شبکه CMS  متصل هستند که آمار قابل توجهی است؛ این پوشش 86 درصدی تجهیز به امکانات الکترونیکی در حالی اتفاق افتاده است که بخش عمده‌ای از ساختمان‌های در اختیار شورای حل اختلاف استان البرز استیجاری است.

وی فزود: میانگین ورودی پرونده در هر شعبه 1096 فقره پرونده بوده که با توجه به میانگین ورودی 1035 فقره پرونده هر شعبه در کشور از شرایط ایده‌آل فاصله داریم و از این نظر رتبه دوم کشوری را دارا هستیم.

بیش از 9 هزار پرونده مختومه در سال 96

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با اشاره به اینکه در سال 1396 تعداد 97135 فقره پرونده مختومه شده گفت: در این مدت تعداد 98934 فقره پرونده، مجموع وارده‌های شورای حل اختلاف استان بوده است؛ از آرای صادره تنها 6 درصد مورد اعتراض واقع شده و بقیه بدون اعتراض قطعی شده‌اند که بیانگر اتقان آرای صادر شده در شورای حل اختلاف استان البرز است.

1540 فقره پرونده در طول سال رسیدگی شده است 

وی افزود: هر قاضی شاغل در شورای حل اختلاف به صورت میانگین به 1540 فقره پرونده در طول سال رسیدگی کرده است که از این نظر و تعداد پرونده‌های رسیدگی شده توسط یک قاضی جایگاه دوم کشوری را داریم.

رئیس کل دادگستری استان البرز میزان پرونده‌های وارده به شعب اجرای احکام شورای حل اختلاف در سال 96 را 23404 فقره پرونده عنوان کرد و افزود: این میزان نسبت به سال 95 رشد 32 درصدی را نشان می‌دهد ولی با این وجود میزان مختومه‌ها نیز 20900 فقره پرونده بوده که نسبت به سال قبل از آن، رشد 39 درصدی ثبت شده است؛ به عبارت دیگر هرچند میزان ورودی به شعب اجرای احکام شورای حل اختلاف افزایش داشته است ولی میزان مختومه‌ها نیز رشد چشمگیری داشته است.

آزادی 330 زندانی با تلاش شعب 

وی با درخشان ارزیابی کردن عملکرد شورای حل اختلاف مستقر در زندان‌های استان گفت: در سال 96 تعداد 330 فقره آزادی زندانی با تلاش این شعب اتفاق افتاده است یعنی از 758 پرونده وارده به شعب تعداد 582 پرونده و نزدیک 80 درصد به صلح و سازش منجر شده است.

فاضلیان متذکر شد: با وجود عملکرد موفق در بیشتر حوزه‌ها در زمینه صلح و سازش در پرونده‌های با قابلیت سازش با چشم انداز ترسیم شده و میانگین کشوری فاصله داریم؛ هرچند ترکیب جمعیتی و تنوع قومی شرایط استان را سخت کرده ولی امیدواریم بتوانیم با تمرکز بر برنامه‌های تدوین شده در این بخش تحول مهمی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: وقتی در سال 94 مسئولیت ریاست دادگستری استان البرز را برعهده گرفتم با کمبودهای زیادی در حوزه منابع انسانی و زیرساختی روبه رو شدم مثلا در حوزه زیرساختی بر اساس شاخص‌های برنامه سوم توسعه قضایی با 65 هزار متر مربع کمبود مواجه بودیم و بخش زیادی از فضای در اختیار نیز نیازمند بازسازی و ترمیم بود.

 

هر دوسال 100 هزار نفر افزایش جمعیت داریم

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به نرخ رشد بالای جمعیت در استان البرز توضیح داد: هر دوسال نزدیک به 100 هزار نفر به جمعیت استان اضافه می‌شوند لذا نیازها به ساخت فضاهای جدید نیز افزایش می یابد؛ البته ما از سال 94 تاکنون بیش از 30 هزار متر مربع را به بهره برداری رسانده یا در دست احداث داریم و امیدواریم با ادامه عنایات رئیس معزز قوه قضائیه در سالجاری بتوانیم احداث فضاهای جدیدی را آغاز کنیم تا مشکلات زیرساختی حل شود.

80 درصد دفاتر استیجاری است 

وی با تبیین شرایط استان البرز در سال‌های اخیر متذکر شد: در زمانی که کرج جزو استان تهران بود متاسفانه اعتباری برای شوراهای حل اختلاف جهت ایجاد زیرساخت  در نظر گرفته نشده و این موضوع منجر شده تا اکنون 80 تا 90 درصد فضاهای اداری استیجاری باشد که برای حل این موضوع دادگستری استان تمرکز ویژه‌ای برای ایجاد زیرساخت‌های شوراهای حل اختلاف دارد.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز افزود: در اغتشاشات دی ماه سال قبل یکی از مجتمع های شورای حل اختلاف آسیب جدی دید ولی با تلاش جهادی همکاران در 3 روز پرونده‌های مردم به ساختمان جدید منتقل شد تا در خدمات‌رسانی به مراجعان خللی ایجاد نشود.

 وی درباره ساختمان شورای حل اختلاف فردیس که به بهره‌برداری رسید توضیح داد: این بنا در دو طبقه و با متراژ 1050 متر مربع، سال 95 کلنگ زنی شد و با تامین اعتبار از محل اعتبارات رئیس قوه قضائیه و اعتبارات محلی، ساخت بنا آغاز شد که پس از وقفه کوتاه مدت امروز به مرحله بهره برداری رسید.

 

 

 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

پلمپ آشکده و رستوران متخلف در جاده کرج – چالوس

یک رستوران و یک آشکده در محور کرج-چالوس در گشت ویژه طرح ضیافت بعلت عدم …

در هفته گردشگری و ایران شناسی؛ استاندارالبرز خواستاراولویت رونق گردشگری شد

آیین باور – توسعه و رونق گردشگری استان در اولویت خواسته استاندار از مسئولین قرار …

دیدگاهتان را بنویسید