خانه / آخرین نوشته ها / استان مرکزی به قطب تولید انرژی‌های پاک کشور تبدیل می‌شود

استان مرکزی به قطب تولید انرژی‌های پاک کشور تبدیل می‌شود

آیین باور – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: استان مرکزی به قطب تولید انرژی‌های پاک کشور تبدیل می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی رضا میرزایی افزود: کاهش منابع انرژی فسیلی و تجدید ناپذیر و اثرات مخرب زیست محیطی آن ها از جمله آلودگی هوا، گرمایش جهانی، بارش های اسیدی و … در اکثر مناطق کره زمین نگران کننده شده است.
وی بیان کرد: استان مرکزی از لحاظ جغرافیایی در نقطه ای از کره زمین واقع شده، که به دلیل صاف بودن هوا و همچنین کم بودن عرض جغرافیایی، در اکثر روزهای سال دارای مقدار تابش دریافتی بسیار بالایی می باشد.
میرزایی اظهار داشت: اولین نیروگاه خورشیدی فتوولتایک ایران با ظرفیت بالای یک مگاوات از نوع نیروگاه فتوولتائیک متصل به شبکه با سازه ثابت در دوم آبان ۱۳۹۵ در سفر هیئت دولت به استان مرکزی افتتاح شد.
وی با اشاره به تلاش های مجموعه مدیران استان برای کمک و جذب هرچه بیشتر سرمایه گذار خارجی در حوزه انرژی های تجدید پذیر در استان مرکزی گفت: نیروگاه 500 مگاواتی تولید برق از انرژی های تجدید پذیر با جذب 600 میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی در کویر میقان اراک ایجاد می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: همچنین قرار است با ایجاد این نیروگاه خورشیدی 500 مگاواتی در شهرستان اراک کارخانه ساخت صفحات سولار نیز با انتقال آخرین فناوری ساخت این صفحه ها به داخل کشور در شهرک صنعتی خیرآباد اراک ساخته شود.
وی بیان کرد: علاوه بر ساخت این نیروگاه، مقرر شده است که سه نیروگاه 30 مگاواتی نیز امسال توسط این سرمایه گذار در سایر مناطق استان مرکزی ایجاد شود.
دولت یازدهم برنامه های مدونی را برای شتاب بخشی در بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر به کار گرفته که اصلاح تدریجی قیمت حامل های انرژی در جریان سیر هدفمندی یارانه ها می تواند عاملی برای فراگیر شدن انرژی های نو پدید باشد.
بر اساس تحقیقات موجود، استان مرکزی به دلیل شرایط ویژه جغرافیایی و اقلیمی ظرفیت مناسبی برای بهره گیری از انواع انرژی های تجدید پذیر را داراست و باید گفت که این استان در آینده ای نزدیک می تواند به قطب تولید انرژی های پاک کشور تبدیل شود.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

رئیس کل نظام پزشکی کشور:هزینه واقعی شدن تعرفه را بیمه باید تامین کند

آیین باور – افزایش تعرفه ها نباید از جیب مردم پرداخت شود، در حال حاضرتعرفه …

دلت خوش است؟ نه! دلم خون است!

یادداشت/ به قلم احسان محمدی : در مترو جوانی آمد جلو و بعد از احوالپرسی …

دیدگاهتان را بنویسید