خانه / آخرین نوشته ها / زنان،کودکان،جنگ/ اولین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس

زنان،کودکان،جنگ/ اولین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس

آیین باور -جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس با موضوع نقش زنان و کودکان در جنگ به میزبانی البرز برگزار می شود.

دبیر جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس با موضوع نقش زنان و کودکان در جنگ با تاکید به لزوم اندیشیدن تمهیدات لازم برای برگزاری جشنواره فیلم کوتاه و عکس، از اعلام آمادگی بیش از 40 کشور برای ارسال آثار به این جشنواره خبر داد.

باکیده عصر شنبه در نشست خبری نخستین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و عکس با موضوع نقش زنان و کودکان در جنگ به خبرنگاران گفت: زوایایی از جنگ از دیده ها نهان مانده است که شهید آوینی با تمام توان خود بخش هایی را که می توانست به تصویر کشید و اینک فرصت جدیدی ایجاد شده تا نسل جوان با آنچه در جنگ رخ داده است آشنا شود.

وی افزود: برای برگزاری این همایش تمهیدات لازم اندیشیده شده تاکید ما بر بین المللی بودن آن است زیرا حتی یک فریم عکس یا یک لان فیلم که نزد مردم وجود دارد و بدست ما برسد خود می تواند گنجینه ای بی نظیر از تاریخ جنگ این مملکت باشد.

دبیر جشنوراه بین المللی فیلم کوتاه و عکس در ادامه با بیان اینکه جامعه هدف این جشنواره نوجوانان و جوانان هستندگفت: هرسال بیش از سه هزار فیلم کوتاه توسط جوانان تولید می شود. این جشنواره می تواند دیدگاهی راهبردی برای جوانان ایجاد کند و آنها را به سمت و سوی مناسبی برای ساخت فیلم کوتاه هدایت کند.

وی با اشاره به اینکه موضوع جشنواره فیلم کوتاه و عکس علاوه بر هشت سال دفاع مقدس، دو طیف هجمه های وارد بر کشور و نقض حقوق بشر را دنبال می کند، افزود: با این اقدام می توانیم سینمای کوتاه کشور های خارجی را نیز رصد کنیم.

باکیده از اجرای طرح استعداد یابی در جشنواره فیلم کوتاه و عکس با موضوع زنان و کودکان در جنگ خبر داد و گفت: تیم های شرکت کننده بین المللی در این جشنواره مشخص شده اند و در نظر داریم با همکاری مسئولان استان البرز، این جشنواره به نحو احسن برگزار شود.

وی خاطر نشان کرد تا زمان اختتامیه جشنواره که همزمان با آزاد سازی و فتح خرمشهر است همایش های متعدد ،کارگروه و هم اندیشی خواهیم داشت ، و جای خرسندی است که متولیان فرهنگی البرز نسبت به این موضوع احساس مسئولیت کرده اند.

دبیر برگزاری جشنواره فیلم کوتاه و عکس با تاکید به اهمیت پوشش خبری جشنواره توسط رسانه ها تاکید کرد و افزود: در نظر داریم این جشنواره را در رسانه های متعدد سطح کشور و بین الملل، مطرح کنیم. جامعه هدف این جشنواره علاوه بر جوانان، هنرمندان، سینماگران و تمام مردم هستند، به همین منظور رسانه ها نقش مهمی در جشنواره فیلم کوتاه و عکس دارند.

به گفته وی بیش از 40 کشور برای ارسال آثار به جشنواره فیلم کوتاه و عکس، اعلام آمادگی کرده اند.

فرمانده سپاه امام حسن مجتبی(ع) استان البرز نیز در این نشست با اشره به اینکه زنان و کودکان ناخواسته در جنگ حضور دارند و از آن متاثر می‌شوند گفت: در 8 سال دفاع مقدس زنان و کودکان نقشهای ارزشمند و حماسه‌ساز داشتند.

زنان در زمان جنگ به عنوان رزمنده و امدادگر در میدان حضور داشتند. متاسفانه به سبب آسیب‌پذیر بودن این دو قشر، به طور مستقیم و غیر مستقیم آسیبهای جدی در زمان جنگ دیده اند. برخی از رزمندگان و جانبازان و خانواده هایشان هنوز در قید حیاتند و شنیدن حرف های آنان می تواند بسیار شنیدنی و درس آموز باشد.

جنگ نقش های متفاوتی برای آدمها آفریده است که بخش هایی از آن مغفول مانده و جای کار بسیاری دارد. تنها یک کتاب ” دا” در این زمینه نوشته شده و جای کار بسیار دارد .

اهداف جشنواره 

ارتقای سطح بینش و آگاهی جامعه نسبت به ارزش‌های معنوی، تولید فیلم کوتاه و عکس و دستیابی به آثار فاخر تصویری و کمک به تولید محتوا و توسعه آن در قالب حمایت از محصولات فرهنگی را دارد، موضوعات این جشنواره در 9 بند مانند نمایش تاثیر جنگ در خانواده‌ها و مصائب پناهجویان و  آورگان جنگی است.

زمان جشنواره

آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره تا 20 اسفند ماه سال جاری و جشنواره در 20 الی 24 ادریبهشت ماه سال آینده برگزار می‌شود.

آدرس ارسال آثار و اطلاعات بیشتر

http://alborzintfilmfestival.ir/

اعضای شورای سیاستگذاری و راهبردی جشنواره

علی امیر کمالی( رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان البرز و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره)

ناصر باکیده( مدیر فرهنگی و دبیر جشنواره)

امیر مسعود وادی نژاد( فیلمسازو دبیر اجرایی جشنواره)

عبدالله باکیده( فیلمنامه نویس و کارگردان سینما)

مهدی مسعود شاهی( مدیر فرهنگی دبیری جشنوارهای بین المللی فیلم فجر، کودکان و نوجوانان …)

رضا برجی( عکاس ومستند ساز جنگ)

انسیه شاه حسینی ( فیلمنامه نویس و کارگردان سینما)

عزیزالله حاجی مشهدی( نویسنده، پژوهشگر و منتقد سینما)

داریوش یاری( فیلمنامه نویس و کارگردان سینما)

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

رئیس کل نظام پزشکی کشور:هزینه واقعی شدن تعرفه را بیمه باید تامین کند

آیین باور – افزایش تعرفه ها نباید از جیب مردم پرداخت شود، در حال حاضرتعرفه …

دلت خوش است؟ نه! دلم خون است!

یادداشت/ به قلم احسان محمدی : در مترو جوانی آمد جلو و بعد از احوالپرسی …

دیدگاهتان را بنویسید