خانه / آخرین نوشته ها / منطقه نمونه گردشگری عظیمیه از شعار تا واقعیت

منطقه نمونه گردشگری عظیمیه از شعار تا واقعیت

یادداشت آیین باور

فریبا کلاهی /روزنامه نگار و کارشناس مدیریت جهانگردی

حتی اگر بازهم بخواهم یادداشتی پیرامون اقتصاد مقاومتی بنویسم می توانم همین منطقه نمونه گردشگری عظیمیه را مثال بزنم که مقاومت شرکت سرمایه گذارش، طی هفت سال انتظار و هفت سال طواف ادارات برای پاراف شدن و مصوبه گرفتن و تحویل زمین،یک کم زیادی به حساب می آید.

اینجاست که باید بگویم مسئولین و مدیران بین بخشی، برای گرفتن حق سهم خود از این پروژه زیادی مقاومت به خرج داده اند . سفره ای در حال گشایش است . فقط درباره اش حرف زده شده، همه کاسه های خود را بالا گرفته اند و سهم می خواهند .

هنوز نه خانی آمده و نه خانی رفته است . نه کلنگی خورده نه ریسه ای بسته و افتتاحی رخ داده ست . چند جمله، چند توافق روی کاغذ، چنان برخی را به ولع واداشته، که سرمایه گذار را پشیمان نکرده جای تعجب دارد.

دلم برای این شهر می سوزد، که نه مردمانش، نه مسئولینش، گامی مدبرانه و دلسوزانه برایش برنمی دارند. حرفم را اصلاح می کنم:”برخی از مردم و مسئولین”.اما مگر فرقی هم دارد؟ نتیجه یکسان است .

هنوز پای سرمایه گذار به شهر باز نشده، هرکسی می خواهد تکه ای از این گوشت قربانی را بکند و ببرد. غافل ازآنکه همگرایی و تجمیع، می تواند برکتی بیش از تک خوری داشته باشد.

یک منطقه قرار است به عنوان منطقه نمونه گردشگری عظیمیه احداث و راه اندازی شود.موافقت نامه تاسیس که حکم سند رسمی کشور را دارد، توسط سازمان متولی (سازمان میراث فرهنگی و گردشگری) در تاریخ ۲۹ شهریور ماه سال ۹۱ صادر شده است. طبق بند شش آیین نامه اجرایی مناطق نمونه گردشگری، دو ماه پس از موافقت نامه تاسیس، باید زمین تحویل شرکت داده می شد تا کارهای اجرایی شروع شود اما امروز در آبان ماه ۹۶، زمین تحویل نشده است.

اجرای طرحی که برای بیش از یک هزار نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد می کند و بیش از سه هزار نفر بطور غیر مستقیم از سفره آن نان خواهند برد و به شهر رونق می دهد، اوقات فراغت مردم را پر می کند و از سرگردانی پاسخ به پرسش فلسفی و مبهم “تعطیلات کجا برویم؟”نجاتشان می دهد،چرا درجا می زند؟

استاندار جدید دکتر نجفی مردی اهل کار و مصمم به نظر می رسد که این امید را به سرمایه گذاران خواهد داد :امنیت خواهند داشت . پس چشم انتظاریم تا گامی برداشته شود.

از منظر اقتصاد مقاومتی ایجاد اشتغالِ پس از اجرای این طرح ملی، می تواند به کاهش بزه بیکاری در استان منجر شود. در حالیکه به دلیل تاخیر و کارشکنی اجرای طرح، بسیاری از سرمایه گذارانی که باید پای کار می آمدند،دلسرد شدند.

طرح بزرگ و تحولی که می تواند کرج را با وجود بزرگراه شمالی همت به رفاه و سرمایه برساند، خود بیش از ۱۵۰میلیارد تومان برآورد هزینه داشته است که با احتساب هفت سال دیرکرد باید رقم را بسیار بالاتر از این حرفها برد.اصلا همین بزرگراه همت است که هفت سال پیش حرفی ازش نبود و امروز به دلیل آورده اقتصادی برای این منطقه گردشگری، چشم طمع بسیاری را گرد کرده است .
در این طرح با مساحت ۱۰۰ هکتار: تله کابین، ایستگاه کایت و پاراگلایدر، مرکز تفریحی و سرگرمی، پارک بازی کودکان، سالن ورزشی روباز،سالن های ورزشی سرپوشیده، اسنو پارک، دریاچه مصنوعی و فضای سبز و محوطه سازی پیش بینی شده است. زمین کاشت زعفران و چای و باغستان و فضای سبز به اندازه کافی در این طرح دیده شده است .

حالا دست ما و آستان حضرت دوست …..

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

پلمپ آشکده و رستوران متخلف در جاده کرج – چالوس

یک رستوران و یک آشکده در محور کرج-چالوس در گشت ویژه طرح ضیافت بعلت عدم …

در هفته گردشگری و ایران شناسی؛ استاندارالبرز خواستاراولویت رونق گردشگری شد

آیین باور – توسعه و رونق گردشگری استان در اولویت خواسته استاندار از مسئولین قرار …

دیدگاهتان را بنویسید