خانه / آخرین نوشته ها / نوروز در قزاقستان؛ روز بزرگ مردم

نوروز در قزاقستان؛ روز بزرگ مردم

آیین باور_”نئوریز” قزاق‌ها
در گذشته قزاق‌ها روز نوروز را به عنوان “روز بزرگ مردم” عنوان می‌کردند و معتقد بودند که هرچه باشکوه‌تر تجلیل شود، سال جدید به همان میزان پربرکت‌تر خواهد شد. با نیت فیض و برکت و بارندگی‌های سال جدید شب قبل از آمدن نوروز ظرف‌های خود را پر از شیر، ماست، گندم و آب چشمه می‌کردند.
معمولا صبح روزی که نوروز فرا می‌رسید ۳ نفر که آن‌ها را قزاق‌ها “جارچی” می‌نامند، لباس رنگارنگ بر تن کرده و به کوچه‌‌ها رفته و مردم را به بزم‌گاه دعوت می‌کردند.این ۳ نفر با پوشش قهرمان‌های اسطوره‌ای قزاق‌ها با نام‌های “الدر کاسه”، “ژرینشا” و “قراشاش” حاضر می‌شدند و مردم را برای حضور در بزم‌گاه دعوت می‌کردند.
در کنار مسابقات اسب‌دوانی و زور‌آزمایی جوانان بر روی اسب، همچنین مسابقات “بیت‌برک”، “چیستان”، “حماسه‌خوانی” و غیره اجرا می‌شد .به این ترتیب جشن نوروز تمام روز ادامه یافته و آن روز با مسابقه ۲ نفر “آقین” (خوانندگان آثار منظوم شفاهی مردم) به پایان می‌رسد.
قزاق‌ها به مناسبت نوروز نوشیدنی اختصاصی‌ای دارند که حتی نام آن “نوروزکاژه” (نوشیدنی نوروزی) بوده و از هفت نوع زراعت دانه‌ای آماده می‌شود و امروز نیز آماده کردن آن برای نوروز مرسوم است.در فرهنگ قزاق‌ها ضمن ستایش حسن زن از عبارت “برف نوروزی” استفاده می‌کنن

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

وزیر بهداشت: شهرک دارویی برکت۳۷۰۰۰ شغل ایجاد خواهد کرد

وزیر بهداشت, درمان و آموزشی پزشکی ظهر امروز در حاشیه بهره برداری از شهرک صنعتی …

شهرک دارویی برکت با ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه در کرج افتتاح شد

آیین باور_ سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی درزیرساخت‌های شهرک دارویی برکت محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی …

دیدگاهتان را بنویسید