خانه / آخرین نوشته ها / فرهنگ شهروندی ۱: قوانین و فرهنگ آپارتمان نشینی

فرهنگ شهروندی ۱: قوانین و فرهنگ آپارتمان نشینی

آیین باور – امروزه درشهرهای کوچک ،پارتمان نشینی متداول شده وخانه های تک واحدی به چند واحدی تبدیل شده اند در این راستا وجود فرهنگ آپارتمان نشینی، کمک شایانی به شهروندان ساکن یک آپارتمان خواهد کرد. وجود فرهنگ آپارتمان نشینی مستلزم شناخت و رعایت حریم خصوصی خود و همسایگان می باشد. ازجمله عدم ایجاد مزاحمت و سروصدابرای ساکنین آپارتمان٬ رعایت نظم وبرقراری آرامش درمحل سکونت٬حفظ نظافت و زیبایی آپارتمان٬حفظ نگهداری وسایل تزیینی موجود در راهروها من جمله تابلو ها و گلدان هاو اهم تراز همه احترام به حقوق همسایگان و پیروی از مدیر مدبرساختمان که نماینده شخصی هریک از ساکنین محسوب می گردد.

مدت مدیریت و نحوه پرداخت حق شارژومدیر یا مالک خاطی :

 حداقل مدت مدیریت در ساختمان:

طبق ماده ۱۵ آیین نامه اجرایی حداقل مدت مدیریت در ساختمان دو سال است ولی مجمع عمومی می تواند این مدت را اضافه کند وپس از گذشت دو سال انتخاب مجدد مدیر بلامانع است.

اتخاذ تصمیم در اداره ساختمان

اگرچه اداره امور ساختمان به عهده مدیر است ولی تصمیمات ودستورات کلی لازم برای امور ساختمان باید از طرف مجمع عمومی عادی(اکثریت ساکنین آپارتمان ) اتخاذ گردد و مدیر بعنوان مجری باید صرفا تصمیمات ماخوذه را اجرا نماید مدیر نمیتواند خودسرانه ساختمان را اداره کند.

غیبت در جلسات ساختمان

پس از اطلاع مالکان برای حضور در جلسه ممکن است همگی آنها نتوانند در جلسه شرکت نمایند در این صورت اگرجلسه باحضور اکثریت رسمیت یابد رعایت تصمیمات ماخوذه از طرف مالکان غایب طبق ماده ۱۳ آیین نامه اجرایی الزامی خواهد بود.

عزل مدیر

اگرمالکان نخواهندمدیر در سمت خود باقی بماند یا در مواردی به لحاظ سوء عملکرد وتخلفات عمده وغیر قابل قبول وی مالکان ناچارند قبل از انقضای مدت ماموریت مدیرمزبور را از سمت خود عزل کنند. در این صورت با حضور مجمع جلسه ایی برگزار میشود ومدیر جدید انتخاب می شود.

درصورت تخلف مدیر و عدم تحویل اسنادو مدارک به مدیر جدید وی میتواند بامراجعه به دادسرای عمومی ازمدیرسابق تحت عنوان خیانت درامانت شکایت کند که درصورت احراز صحت موضوع شکایت طبق ماده۶۷۴ قانون مجازات اسلامی به حبس از ۶ ماه تا۳سال ونیز رد مدارک و اسناد ساختمان  محکوم خواهد شد.

*حل اختلاف ساکنین در چارچوب وظایف مدیر ساختمان می باشد*

برخورد قانونی با امتناع از پرداخت شارژ آپارتمان

طبق ماده ۱۰مکررقانون تملک آپارتمانها:

در صورت امتناع مالک یا استفاده کننده از پرداخت سهم خود از هزینه های مشترک(حق شارژ)از طرف مدیر یا هیئت مدیران بوسیله اظهار نامه باذکر مبلغ بدهی وصورت ریز آن مطالبه می شود هرگاه مالک یا استفاده کننده ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه سهم بدهی خود را نپردازد،مدیر یا هیئت مدیران می توانند به تشخیص خود با توجه به امکانات ،از دادن خدمات مشترک از قبیل شوفاژ/تهویه مطبوع/آب گرم/برق/گازوغیره به او خودداری کننددر صورتی که مالک یا استفاده کننده همچنان اقدام به تصفیه حساب نکند،اداره ثبت محل وقوع آپارتمان به تقاضای مدیریا هیئت مدیران برای وصول وجه مزبور طبق اظهارنامه ابلاغ شده اجراییه صادر خواهد کرد.

تبصره :

در صورت عدم ارائه خدمات مشترک ممکن یا موثر نباشدمدیر یا مدیران مجموعه میتوانند به مراجع قضایی شکایت کنند دادگاهها موظفند اینگونه شکایات را خارج از نوبت رسیدگی و واحد بدهکار را از دریافت خدمات دولتی که به مجموع ارائه میشود محروم کنند وتا دوبرابر مبلغ بدهی به نفع مجموعه جریمه نمایند.

هریک از ساکنین آپارتمان که در مورد سهمیه یا میزان هزینه مربوط به سهم خود معترض باشد می تواند به مدیر مراجعه وتقاضای رسیدگی نسبت به موضوع را نماید ودر صورت عدم رسیدگی یا رد اعتراض می تواند به مراجع صلاحیت دار قضایی مراجعه کند.

هزینه های مشترک آپارتمان عبارتند از:هزینه های لازم برای استفاده/حفظ/نگهداری عادی ساختمان وتاسیسات وتجهیزات مربوطه/هزینه های اداری وحق الزحمه مدیر.

 

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

اولین جشن هنر بانوان هنرمند،ایران زمین برگزار شد

میتا نماد صلح و دوستی/ هنر اصیل رمزماندگاری و حیات فرهنگی یک کشور است/ مدیر …

رئیس علوم پزشکی البرز: ارتباط دوسویه مردم و دانشگاه کیفیت خدمات را بالا برده و بر اعتماد می افزاید/سامانه 190 را فراموش نکنید

نشست خبری فصلی  رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز و اصحاب رسانه پیش از ظهر امروز …

دیدگاهتان را بنویسید