خانه / آخرین نوشته ها / شب البرز در تهران برگزار شد/پیمانی میان هَورسچال و شاه اُرس

شب البرز در تهران برگزار شد/پیمانی میان هَورسچال و شاه اُرس

آیین باور- در راستای وحدت ملی و به همت موقوفات مرحوم دکتر ایرج افشار، شب البرز با حضور مسئولان فرهنگی و استانی البرز و تهران و جمعی از فرهنگ دوستان در محل کانون زبان فارسی برگزارشد. جمعی صمیمی و کوچک اما پربار و با مرور کوتاه و مختصری بر داشته های استان البرز،اهدا درختچه اُرس یا هَوَرس که نماد گیاهی استان ماست و سخنرانی هایی پیرامون معرفی خاندان های معروف استان، شیعیان طالقان ، فرهنگ البرز و همبستگی های جغرافیایی و فرهنگی دو استان تهران و البرز.

بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار با هدف تقویت وحدت اقوام ایرانی اقدام به برگزاری مراسمی با عنوان «شبهای وحدت ملی» کرده است. که هفتمین شب آن به البرز عزیز اختصاص داشت .

 سید مصطفی محقق داماد( تولیت بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار)، علی اصغر کمالی زاده (شهردار کرج) و مهراب رجبی( رییس بنیاد البرز شناسی)، ماهرخ فلاحی(کارآفرین برجسته کشور)، حسین عسگری و فریبرز صادق طالقانی( پژوهشگر تاریخ البرز)از سخنرانان این مراسم بودند

اجرای موسیقی سنتی البرز با آواز استاد خلج از دیگر برنامه‌های این شب به یاد ماندنی بود.

محقق داماد در آغاز برنامه ضمن خوش آمدگویی اشاره کرد که ما ایرانیان برای مملکت و ملیت خود بسیار ارزش قائلیم و در کشور گوهرهای گرانبهایی برای ارج نهادن داریم.

سپس دکتر مهراب رجبی رئیس بنیاد البرز شناسی با اشاره به اینکه شب بسیار واژه مهمی است و بزرگترین و مهم ترین صعود و نزول تاریخ در یک شب اتفاق افتاده است به  صعود پیامبر در معراج و نزول قرآن بر زمین اشاره کرد و گفت: امشب برای فرزندان آینده ایران کوچک بسیار تاثیر گذار است و یک نقطه عطف.با سپاس از حضرت استادی محقق داماد که در آکسفورد بودند و به خاطر این شب به تهران آمدند تا در کنار ما باشند.

آن شش استانی که شبشان برگزار شد فرق کوچکی با البرز دارند، از یزد عزیز تا تبریز بزرگ همه مهمان بودند، اما شما البرزی ها صاحبخانه اید و تهران قطب البرز است اگر به روایت جغرافی دانان، مساحت البرز را هزار کیلومتربدانیم، استان دلبند تهران و قزوین وگیلان جزو آن هستند.
تاکید دارم بر برادری با تهران.  اسامی الهیه و زعفرانیه کمتر از صد سال عمر دارند، و تاریخ این منطقه که در آن ایستاده ایم بسیار کهن است . نام قدیم این منطقه (الهیه )خورازین بوده است. جایی که گنج خوروین ما به آن ارزانی شده خور یعنی خورشید؛ خوروین یعنی خور را ببین.
امشب پیمانی با برادرانمان در تهران داریم .
درخت ارس را آورده ایم که نماد گیاهی استان ماست و نمونه دو هزار و پانصد ساله آن در کوه های البرز است. این درخت از صفر تا منهای ۳۰ درجه را تحمل می کند.

درختی است که همزیست مزاحمش به نام ارس واش یا داروش را در البرز ندارد بیشتر در زنجان این آفت را دارد کمترین مزاحمش در سیاهچال البرز است و رشد عالی در آن بخش دارد. این درخت را هدیه می کنیم به موقوفات تهران که ثبت شود . شرقی غربی محدوده استان ما هورسچال است . پیوند معنوی از یک سو و منتها الیه شرفی تهران به نام شاهورس یا شاه ارس است باید پیمانی بین هورسچال و شاه ارس باید بسته شود و تهران بپذیرد ما برادرش هستیم و هیچ انتظاری نداریم دو رود خود را تقدیم این برادر کرده ایم ، در مقابل حفظ این درخت را در منطقه خودش برعهده بگیرد.

دار آباد یکی از پنج مسیر نوچال است جمشیدیه یا شکر چشمه مسیردوم توچال است و دربند مسیر سوم آن است و مسیرچهارم مسیرو معبر ولنجک است. (وله- ول یعنی جایی که درخت درمیاد) و پنجمین دربند است که پرترافیک ترین مسیرکوه نوردان است. می توانیم نامه ای به گینس بزنیم پرتراکم ترین جهان را معرفی کنیم به سازمان کوه نوردی نامه بنویسیم و بودجه بگیریم .امیدواریم در این پرترافیک ترین جاده تردد کوه پیمایی و کوه نوردی توچال کاشته و حفاظت شود، اگر این جاده ثبت جهانی شود می شود برای آن بودجه گرفت و به حفظ و حراست این درختان زیبا پرداخت که با خودشان باران می آورند. به قول فدیمی ها می گفتند اگر درخت ارس را قطع کنید خدا فهرش می آید و باران نمی بارد. بعدها در کتاب ها خواندم که رابطه ایست میان درخت اورس با ابرها و باعث ایجاد باران می شوند.در حفظ این درخت مارا یاری کنید. ما زبان طبیعت را نمی شناسیم اما البرزی ها نان و آبشان را تقدیم تهران کرده اند . باید که این نعمت ها حفظ شوند.

در بخش دیگری از این مراسم دکتر فریبرز صادقیان طالقانی پژوهشگر درپیشنه تاریخ مذهب طالقان دریچه ای گشود و گفت: پژوهش ها نشان می دهد از اقوام آمارد ها یا مردها در طالقان اثراتی وجود دارد که اقوام ساکن در شمال ایران و طالقان بودند.  برخی کاتوزیان از مردها می آیند و طهور ها . هرچند این مقوله نیازمند پردازش بیشتر در استان البرز است. البرز هویت فرهنگی جدیدی یافت که وحدت کامل را ندارد . همدیگر را نمی شناسند. باید با یکدیدگر آشنا شوند و هویت و پیشینه خود و یکدیگر را بشناسند.

دوستان طبرستانی ده سال است در تلاش حفظ مباحث فرهنگی تاریخی معماری خود هستند که حاصل آن ۵ جلد کتاب شده است . ما باید از الگوهای استان همجوار استفاده کنیم . بنیان پژوهشی باید گذاشته شود که کتاب مرجع درمورد استان بوجود آید، در باب طالقان دو موضوع اهمیت ویژه دارد شیعه بودن پیش از صفوی که آل کیا در طالقان بودند.  مورد آزار اذیت حکومت مرکزی قرار می گرفتند.

 

در این مراسم شهردار کرج مهندس کمالی زاده قول داد چنانچه کتابی پیرامون تاریخ و هویت البرز تهیه شود که به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گیرد شهرداری در امور چاپ آن همکاری لازم را به عمل خواهد آورد.

پی نوشت: بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار بنیادی‌ست فرهنگی که دارایی‌های آن را محمود افشار یزدی، طی تمهیداتی برای استفاده عام وقف کرده‌است و شامل تشکیلاتی می‌باشد.این بنیاد موقوفه تا سال ۱۳۶۲ تحت تولیت و مدیریت واقف اداره می‌شد ولی پس از درگذشت افشار طبق مفاد وقفنامه و تأیید سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از سوی شورای تولیت یازده نفری اداره می‌شود که پنج نفر آن‌ها به عنوان متولیان مقامی (مرکب از ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست دیوان عالی کشور و وزرا، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی،آموزش و پرورش و ریاست دانشگاه تهران) و سه نفر از فرهیختگان به عنوان متولیان منصوص و سه نفر دیگر از اقوام و بستگان محمود افشار به عنوان متولیان منسوب هستند اداره می‌شود .

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

اولین جشن هنر بانوان هنرمند،ایران زمین برگزار شد

میتا نماد صلح و دوستی/ هنر اصیل رمزماندگاری و حیات فرهنگی یک کشور است/ مدیر …

رئیس علوم پزشکی البرز: ارتباط دوسویه مردم و دانشگاه کیفیت خدمات را بالا برده و بر اعتماد می افزاید/سامانه 190 را فراموش نکنید

نشست خبری فصلی  رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز و اصحاب رسانه پیش از ظهر امروز …

دیدگاهتان را بنویسید