???????? ???????????? ?????????? ???????? ???????? ????????????
خانه / آخرین نوشته ها / یادداشت آیین باور /باغ پاییزی با طعم کتاب

یادداشت آیین باور /باغ پاییزی با طعم کتاب

یادداشت آیین باور /فریبا کلاهی باغ پاییزی با طعم کتاب

بی نهایت زیباست درختان کهن این پارک . پارکی که وقتی پنج ساله بودم هم،چندان جوان نبود. چه خوب است که از پس هجمه تبر به دستان جان سالم به دربرده و اگرچه شناسنامه اش المثتی است و این روزها باغ گلها صدایش می کنند.

چنارها را می گویم. در شهربیدستان (کرج). در همسایگی چنارستان (تهران). کاش خیابانی به این نام داشتیم یا پارکی . در شهری که هیچ خیابان و کوچه ای به نام خودش نیست توقعی برای کرجی بودن و کرجی حرف زدنش هم نداریم.

این باغ امروز بوی کاغذهای سرب آلود می دهد. کتاب عشق است و درخت زندگی، شگفتا چگونه می توانم در حد مرگ و به یک اندازه درخت و کتاب را دوست داشته باشم، که به ازای هر برگی از کتاب، ساقه ای به زمین می افتد و برای کسب آگاهی و بزرگ شدن من،چه درختان کهنی قلع و قمع می شوند.

به هر روی امروز اینجا در باغ گلهای کرج این دو تضاد به تفاهم رسیده اند و این بوستان با مهر فرزندان خرد و صحافی شده ی خود را در قالب یک نمایشگاه پاییزه استانی به نمایش گذاشته است .

در دومین روز از این نمایشگاه ۱۳۰ غرفه به همت ۳۰۰ ناشر،۴۸ هزار عنوان کتاب (همان درختان شهید) را به نمایش گذاشته اند تا دوستداران بوی کاغذ و چاپ را با تخفیف ۴۰ درصدی خرسند کند! دریغ از همتی برای آمدن به راه….

دلم برای درختانی که کتاب شدند می سوزد، اگر مخاطبی نباشد خون درختان به ناحق ریخته شده است و فریاد های نویسندگان در همهمه سکوت بی خردان به گوش کسی نخواهد رسید. برای کدام غم اندوهناک شویم ،پایین بودن سرانه مطالعه و بی مهری به کتاب و بیداد بی سوادی ؛ یا نابودی روز افزون طبیعت و قطع درختان.

سالن نمایشگاه چندان بزرگ نیست از ابتدا تا انتهای آن در لنز واید چشمانت به راحتی جای می گیرداما، هر کسی که از راه می رسد تنها سراغ یک ناشر خاص را می گیرد و اگر بگویی می توانی در کمتر از پنج دقیقه تمام نمایشگاه را دور بزنی و ناشرت را پیداکنی با بی میلی لبخندی معنا دار می زند ومی گوید نه ممنون!

وقتی جویندگان کتاب تمایلی به صرف وقت برای نگریستن رایگان کتابهای متنوع موجود ندارند، باید به حال دیگران گریست.

من تلخم مانند همیشه اما جزاین نمی بینم…

با تلگرام ما همراه باشید: https://t.me/AEiN_BAVAR

درباره ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

مطلب پیشنهادی

بازدید سرزده استاندار البرز از ایستگاه های نوروزی در استان

استاندار البرز از ایستگاه های نوروزی استان و روند خدماتدهی به مسافران نوروزی به صورت …

دیدگاهتان را بنویسید