خانه / آخرین نوشته ها / در بخش جنبی نمایشگاه کتاب البرز برگزار شد؛ویژه برنامه روز فرهنگ نظرآباد

در بخش جنبی نمایشگاه کتاب البرز برگزار شد؛ویژه برنامه روز فرهنگ نظرآباد

آیین باور –  در بخش جنبی نمایشگاه کتاب البرز ، ویژه برنامه جذاب روز فرهنگ شهرستان نظر آباد با اجرای  موسیقی بومی محلی و نشست تخصصی با حضور نویسندگان و هنرمندان برگزار شد. 

نظَرآباد  از شهرهای استان البرز و مرکز شهرستان نظرآباد است و کاوش های محوطه یوزبیگی دراین منطقه که تاریخ آن رابه ۹ هزار سال قبل رساند، اولین خشت دست ساز بشر را از دل خاک کهن بوم آن بیرون کشیده و به جهان معرفی کرد.   نمونه اولین خشت دست ساز بشر که امروز در سازمان ملل نگهداری می‌شود، توسط محمد خاتمی به نشانه گفتگوی تمدن‌ها به این سازمان اهدا شد. 

اهالی این منطقه به زبان آذری صحبت می کنند و بزرگان و دانشمندان بسیاری در ددامان این منطقه رشد یافت اند که از آن جمله می توان به آیت الله نجم آبادی و مصطفی بازرگان برادر مهدی بازرگان اشاره کرد.

علیرضا گروسی  کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری در این نشست اطلاعاتی را پیرامون تاریخ و فرهنگ این شهرستان برای علاقمندان مطرح کرد.

وی گفت: بسیاری از صاحب نظران نحوه زندگی بشر و سکونت او را به دو بخش کوچ نشینی و یکجا نشینی تقسیم کرده اند. مدنیت و فرهنگ شهرنشینی در ایران یک تمدن قدیمی و پرسابقه ای است که در تمام فلات ایران توسعه و گسترش یافته است.

وی اقزود: آغاز شهرنشینی در ایران را باید از حدود سه هزار سال قبل برشمرد. ولی نقاط باستانی کشف شده در ایران نشان می دهد که قبل از شکل گیری اولین شهرها، سکونت گاه های انسانی شکل گرفته اند.محوطه باستانی ازبکی در شهرستان نظرآباد استان البرز از قدیمی ترین سکونت گاه های کشف شده انسانی در جهان است.

گروسی اظهار داشت : محوطه باستانی ازبکی می تواند به عنوان یک نماد تاریخی- باستانی در استان البرز شناخته شود و همچنین می تواند کارکردهای مفید در سطح شهر و حتی استان از لحاظ هویت بخشی، شناساندن نظرآباد، پتانسیل های گردشگری و… داشته باشد، علاوه بر مباحث فرهنگی، نقش مفیدی در کسب درآمدهای پایدار شهری داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر تاریخ هر قوم و ملتی شناسنامه آن قوم و ملت است و بر همین مبنا دانستن و داشتن تاریخ از بایسته های زندگی انسان می باشد و همچنین لازمه داشتن یک نگرش جامع در بحث تاریخ، فرهنگ و هویت شناخت عمیق و دقیق پیشینه تاریخی آن مکان می باشد.

مهندس گروسی شگفتی های تپه ازبکی را به شرح زیر برشمرد و سپس با اجرای موسیقی آذری این برنامه پایان یافت.

 • کهن ترین خشت های دست ساز بشر : هزاره های هفتم و ششم پیش از میلاد
 • معبد رنگین یان تپه:
 • دست یابی ساکنان پیش از تاریخ محوطه ازبکی به سیمان
 • لوح آغاز عیلامی، سند همکاری تجاری ازبکی و شوش
 • بناهای آریایی های اولیه
 • شهر و دژ مادی ( دارای بخش هایی چون تالار بار عام، تالار شورا، تالار نشیمن خانواده فرمانروا، عبادتگاه، اتاق نگهبانان، برج دیده بانی و سه انبار با دوهزار سنگ فلاخن)
 • دیوارهای دو رنگ مادی
 • نخستین پیکره سنگی در دوره مادها
 • فرهنگ سفال آلویی
 • تدفین های نیمه جمع شده، خوابیده بر پهلوی چپ و راست، حالت چمباخته، تدفین کودکان در خمره، تدفین فقرا و ثروتمندان به همراه ظرف و ظروف مختص آنها،
 • یافته های سفالین: در سه گروه تاریخی، خاکستری و پیش از تاریخ
 • نقوش سفالینه ها: نقوش جانوری،نقوش گیاهی، نقوش هندسی

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

اولین جشن هنر بانوان هنرمند،ایران زمین برگزار شد

میتا نماد صلح و دوستی/ هنر اصیل رمزماندگاری و حیات فرهنگی یک کشور است/ مدیر …

رئیس علوم پزشکی البرز: ارتباط دوسویه مردم و دانشگاه کیفیت خدمات را بالا برده و بر اعتماد می افزاید/سامانه 190 را فراموش نکنید

نشست خبری فصلی  رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز و اصحاب رسانه پیش از ظهر امروز …

دیدگاهتان را بنویسید